Profesori

Edita Borić

Prof. dr. sc. Edita Borić je 1998. doktorirala na Biotehničkom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani iz interdisciplinarnih znanstvenih područja: znanstvenog područja prirodnih znanosti polja biologija i znanstvenog područja društvenih znanosti polja pedagogija. 1990. je magistrirala u području prirodnih znanosti (znanstvenom polju biologija grana mikrobiologije) na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Dodatno se usavršavala za provođenje vanjskih audita visokoškolskih institucija. 2017. je završila edukaciju u Zagrebu „Čarobna svjetiljka“, iz četiri modula: Emocionalni razvoj i podrška, Djeca s posebnim potrebama, Terapeutska igra i Suradnja s roditeljima, a 2021. Greenway winter school na Sveučilištu u Pečuhu u Mađarskoj.

Stručnjak je za obrazovanja učitelja i nastavnika iz područja pedagoških kompetencija, održivog razvoja, ishoda učenja kao i usmjerenosti nastave na učenika, kvalitetu nastave, istraživačku nastavu te odgoj i obrazovanje za okoliš i zavičajne sadržaje. 

Znanstvene radove objavljuje u znanstvenim časopisima poput Environmental Education Research; Education, Citizenship and Social Justice; Journal of biological education; Croatian Journal of Education. Bila je  pozvani gostujući profesor u sklopu projekta (INOVUP) „Involvement of visiting foreign expert and university teachers in the pedagogical process as a pillar of quality development process of internationalization of the University of Maribor.

Ima dugogodišnje suradnje sa Pedagoškim fakultetom Sveučilišta u Mariboru u Sloveniji, Filozofskim fakultetom na Sveučilištu u Trnavi u Slovačkoj, Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Tuzli u Bosni i Hercegovini, Sveučilištem u Novom Sadu, Visokoj školi Jözsefa Eötvösa u Baji u Mađarskoj.

Bila je voditelj ili suradnik na više znanstveno-istraživačkih projekata: Biološka istraživanja Specijalnog zoološkog rezervata Kopački rit; Zaštita voda rezervata Kopački rit; Nastava usmjerena na istraživanje i djelovanje; Poticanje ekološkoga obrazovanja mladih u Istočnoj Slavoniji; Kompetencije u nastavi prirode i biologije; Usmjerenost nastave prirode i društva na razine postignuća učenika. Bila je voditeljica bilateralnog projekta Slovenije i Hrvatske Kulturna baština u primarnom obrazovanju Slovenije i Hrvatske, kao i projekta NATURAVITA za izradu edukativnih programa i priručnika za različite dobne skupine za edukacije u šumi.

Predsjednica je i voditeljica poslijediplomskog sveučilišnog doktorskog studija Obrazovne znanosti i perspektive obrazovanja  na FOOZOS-u. Glavna je urednica časopisa  Život i škola koji objavljuje znanstvene i stručne radove s ciljem unaprjeđenja teorije i prakse odgoja i obrazovanja. Predsjednica je ispitnih povjerenstava za polaganje stručnih ispita iz Prirode i društva za učitelje. Bila je prodekanica za nastavu na Učiteljskom fakultetu u Osijeku. 

Stalni je sudski vještak za područje biologije i za područje pedagogije.