Profesori

Marina Tišma

Prof. dr. sc. Marina Tišma je doktorirala u znanstvenom polju biotehnologije na Prehrambeno- biotehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2010. godine. 2011. je završila Pedagoško-psihološku i didaktičko-metodičku izobrazbu na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku, a 2021. Executive Program Circular Economy & Sustainability Strategies na Sveučilištu u Cambridge-u u Velikoj Britaniji.

Stručnjak je iz područja razvoja održivih procesa proizvodnje biogoriva i visokovrijednih produkata iz biomase. Drži ciklus edukacija iz područja primjene industrijske biotehnologije u održivom i kružnom biogospodarstvu poduzetnicima i konzultantima, ali i znanstvenicima koji žele implementirati rezultate svojih istraživanja na tržište.

Bila je pozvani predavač na brojnim kongresima u zemlji i svijetu. Znanstvene radove objavljuje u prestižnim znanstvenim časopisima poput Chemical Engineering Journal (IF = 16.744), Bioresource Technology (IF = 11.889), Applied Energy (IF = 11.446), Journal of Cleaner Production (IF = 11.072), itd. Prije akademske karijere radila je u industriji slada i piva u sklopu čega se usavršavala u belgijskim sladarama i pivovarama.

U posljednjih 10 godina bila je voditelj ili suradnik na nekoliko razvojno-istraživačkih projekata iz područja biogospodarstva od čega su četiri financirana iz strukturnih fondova Europske Unije. Ima dugogodišnje suradnje za znanstvenicima iz europskih i svjetskih znanstvenih institucija, kao što su Kina (Shangai Advanced Research Institute), Australija (The University of Adelaide), Velika Britanija (University College London), Slovenija (Faculty of Chemistry and Chemical Technology), Turska (Hacettepe University), Češka (Institute of Chemical Process Fundamentals), itd.

Član  je uredništva znanstvenih časopisa Chemical and Biochemical Engineering Journal Quarterly (CABEQ) i Croatian Journal of Food Science and Technology (CJFST), a bila je gostujući urednik časopisa Frontiers in Biotechnology and Bioengineering. Recenzent je međunarodnih znanstvenih projekata (Češka, Slovenija, Latvija). Član je EFB-a (European Federation of Biotechnology), ESAB-a (European Society of Applied Biocatalysis), HDKI-a (Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa) i Udruge TechnOS. Dopredsjednica je Udruge sportske rekreacije i kineziterapije „Kinesis“.

Svira klavir i bavi se planinarenjem.