Općenito

KAKO JE CMQ NASTAO?
cmq_logoCentar za kvalitetu mesa (CMQ) ustrojen je 2007. godine u sklopu Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku s ciljem provođenja:

• istraživanja u području tehnologije i kvalitete tradicionalnih mesnih proizvoda
  • laboratorijskih analiza za potrebe proizvođača tradicionalnih mesnih proizvoda
  • edukacije i savjetovanja proizvođača tradicionalnih mesnih proizvoda

kako bi se doprinijelo standardizaciji kvalitete i unaprjeđenju tehnologije proizvodnje tradicionalnih mesnih proizvoda (kulena, šunke...)
Njemačko društvo za tehničku suradnju (GTZ) uz pomoć Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja pomoglo je u opremanju centra suvremenom analitičkom opremom.

ZAŠTO JE VAŽNO POBOLJŠATI I UJEDNAČITI KVALITETU TRADICIONALNIH MESNIH PROIZVODA?

Tržište zahtjeva proizvode vrhunske i ujednačene kvalitete. Također standardna kvaliteta preduvjet je zaštite tradicionalnih mesnih proizvoda.

KAKO UJEDNAČITI I POBOLJŠATI KVALITETU TRADICIONALNIH MESNIH PROIZVODA?
Praćenjem fizikalno-kemijskih parametara (laboratorijske analize) koji utječu na kvalitetu proizvoda tijekom procesa proizvodnje i u gotovom proizvodu.

ŠTO CMQ MOŽE PONUDITI?

1. Laboratorijske analize za proizvođače tradicionalnih mesnih proizvoda.
    Kako bi poboljšali tehnologiju proizvodnje proizvođači za vlastite potrebe kontroliraju kvalitetu sirovine, kvalitetu poluproizvoda tijekom proizvodnje i kvalitetu gotovog proizvoda te na taj način utječu na poboljšanje i ujednačavanje kvalitete svog proizvoda.
  2. Savjetovanje i edukaciju proizvođača tradicionalnih mesnih proizvoda.
    Kroz savjetovanja/radionice proizvođače se educira i savjetuje o mogućnostima poboljšanja tehnologije proizvodnje i kvalitete proizvoda, ukazuje im se na probleme, analiziraju se rezultati laboratorijskih analiza.

ZA PROIZVODNJU KVALITETNOG PROIZVODA
PROVJERA KVALITETE JE ISPLATIVA!

Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Prehrambeno - tehnološki fakultet Osijek
CMQ ( Centar za kvalitetu mesa)
Trg Sv. Trojstva 3, Osijek - Zgrada Rektorata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
(u dvorištu, prizemno lijevo)
Tel. +385(0)31224300

Ponuda laboratorijskih usluga CMQ - a

CMQ je opremljen suvremenom analitičkom opremom koja omogućava brzu i kvalitetnu analizu mesa, proizvoda od mesa i tradicionalnih mesnih proizvoda.

R.BR.
PARAMETAR
METODA
UREĐAJ
1.
UDIO MASTI
2.
UDIO VLAGE
3.
UDIO PROTEINA
4.
UDIO KOLAGENA
NIR spektroskopija
5.
UDIO KLORIDA
Titrimetrijski po Volhard-u

6.
pH - VRIJEDNOST
Elektrometrijski HRN ISO 2917
pH metar 510 (Eutech Instruments)
7.
AKTIVITET VODE

HygroLab 3 (Rotronic)
8.
SADRŽAJ NITRATA
Automatska spektrofotometrija na 540 nm
FIA star 5000 (FOSS)
9.
SADRŽAJ NITRITA
Automatska spektrofotometrija na 540 nm
FIA star 5000 (FOSS)
10.
BOJA MESA I PROIZVODA OD MESA
Spektrokolorimetrijska (standardna CIA Lab skala boje)
MiniScan XE Plus (Hunter Lab)
11.
ANALIZA TEKSTURE MESA I PROIZVODA OD MESA
Rezanje, Dvostruka kompresija (TPA)
TA.XT2 Plus Texture Analyser (Stable Micro System)

*Minimalna količina uzorak potrebna za analizu je 350 g.

Naslovnica Uncategorised Centar za kvalitetu mesa