O projektu

    Svrha projekta je valorizacija lignoceluloznih materijala (otpada i/ili nus proizvoda porijeklom iz prehrambene industrije i poljoprivrede) s ciljem proizvodnje visokovrijedne, nutritivno obogaćene hrane za životinje. Kontekst planiranog projekta bazira se na rezultatima projekta ProBioTech (Razvoj inovativnog procesa biološke obrade poljoprivrednog otpada u proizvodnji bioplina), financiranog iz strukturnih fondova EU, RC.2.2.08-0045) u sklopu kojega je PTFOS zajedno s partnerom iz industrije (Bovis d.o.o., članice Osatina Grupe d.o.o.) razvio inovativni eko-koncept biološke obrade lignoceluloznih materijala u svrhu unaprjeđenja procesa proizvodnje bioplina.

    U sklopu ovog projekta provest će se biokonverzija odabranih lignoceluloznih materijala (sijeno, sjenaža, kukuruzovina, svježi repini rezanci, kukuruzna silaža, šrot ječma i slada, i sl.) s različitim vrstama gljiva bijelog truljenja. Cilj biokonverzije je uklanjanje i razgradnja lignina djelovanjem određenih lignolitičkih i hidrolitičnih enzima što za posljedicu ima oslobađanje korisnih fenolnih spojeva, koji su u lignoceluloznom materijalu vezani u kompleksima s vlaknima, proteinima i polisaharidima, povećanje probavljivosti obrađenih lignoceluloznih materijala, povećanje u djela proteina i poboljšavanje aminokiselinskog sastava proteina. Materijal obrađen na predloženi način, predstavlja nutritivno poboljšanu hranu za životinje. Dodatno, u sklopu projekta će se provesti izolacija, identifikacija i kinetička karakterizacija enzima koji kataliziraju biotransformacije lignoceluloze, razvit će se i validirati matematički model procesa, analizirati će se materijal prije i nakon obrade u svrhu provjere zdravstvene, mikrobiološke i nutritivne vrijednosti, razvit će se nove brze metode analize hrane za životinje, prikupit će se podatci o aminokiselinskom sastavu mlijeka krava koje se hrane klasičnom, redovitom prehranom, njihovom imunosnom sastavu, sposobnosti fagicitoze i mikrobicidnosti. Na temelju sastava pojedinačnih sirovina (biološki obrađeni lignocelulozni materijali) i pripremljenih novih smjesa visokovrijedne, obogaćene hrane procijeniti će se proizvodni pokazatelji krava. Koncept izvedbe obuhvaća razne aktivnosti koje će biti provedene u najvećoj mjeri na PTFOS-u u skladu s izvedbenim planom (razvoj procesa biotransformacija, proizvodnja nutritivno obogaćene hrane, razvoj brzih metoda analiza hrane). Pročišćavanje enzima u mikrokanalima i razvoj matematičkog modela procesa provodit će se na FKIT-u, a procjena utjecaja sastava visokovrijedne hrane za životinje na proizvodnju mlijeka u krava provodit će se na FAZOS-u. Izradit će se studija ekonomske isplativosti proizvodnje nutritivno obogaćene stočne hrane kao i izrada studije provjere i zaštite intelektualnog vlasništva nad rezultatima projekta. Tijekom provedbe projekta, uspostavit će se sustav za transfer tehnologije u sklopu koje će se provesti mapiranje i uspostava kontakata s gospodarstvom. Kupovanjem laboratorijske opreme iz sredstava ovog natječaja stvoriti će se dodatni preduvjeti za aplikacije na natječaje EU fondova u području industrijske biotehnologije te će se doprinijeti povećanju konkurentnosti i prepoznatljivosti projektnog tima na natječaje EU fondova u području industrijske biotehnologije te će se doprinijeti povećanju konkurentnosti i prepoznatljivosti projektnog tima na državnoj i međunarodnoj razini, a predviđena je i izobrazba te umrežavanje s inozemnim (europskim) istraživačkim organizacijama (laboratorijima).

    Provedbom projekta ostvariti će se ne samo suradnja između znanstvene zajednice i industrije već će se promovirati i quadriplex-helix model koji povezuje poduzetnike, znanstveno-istraživačke institucije, javni sektor i civilni sektor s ciljem povećanja konkurentnosti gospodarstva u prehrambeno-prerađivačkom sektoru, poljoprivredi i pratećim industrijama, kao i povećanja dodane vrijednosti kroz suradnju, što doprinosi načelu dobrog upravljanja. Predložena metoda može imati i širu primjenu  na europskom i svjetskom tržištu kroz zaštitu intelektualnog vlasništva na međunarodnoj razini. Nova oprema će omogućiti rad na novim istraživačko-razvojnim projektima. Suradnja industrije i znanstvene zajednice polučiti će izvrsnim rezultatima u poslovnom i znanstvenom aspektu. Takva interakcija dovesti će do stvaranja novih inicijativa, novih tehnologija i proizvoda te posljedično novih tvrtki i radnih mjesta, partnerstvu, prijenosu dobrih praksi. Promocijom rezultata projekta prezentirati će se model koji bi se mogao primijeniti i na druge gospodarske grane sve s ciljem održivog gospodarskog razvoja.





     
     





     


    Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Prehrambeno–tehnološkog fakulteta Osijek. Copyright © 2020 Bio4Feed