Uvjeti za testiranje semestra (dobivanje potpisa u indeks/ISVU) su uredno izvršene obveze na predmetu (odslušana predavanja, izvršene sve računalne vježbe te pregledana i prihvaćena sva izvješća s vježbi) u s skladu s Pravilnikom o studiranju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku..

Studenti koji žele pristupiti ispitu u ispitnim rokovima moraju imati izvršene navedene obveze.

U iznimnim slučajevima, studentima koji opravdano izostanu s više od 30% nastave, moguće je radi stjecanja potrebnog znanja zadati seminarski rad na temu propuštenih predavanja (5-15 stranica A4 formata). Temu i opseg rada potrebno je dogovoriti s predmetnim nastavnikom.

Seminarski rad treba sadržavati slijedeće dijelove:

- zadatak rada
- teorijsku podlogu za razumijevanje područja u kojemu su provedeni izračuni (sheme, definicije, formule, konstante, dimenzije, oblike...)
- detaljan prikaz jednog izračuna, a ostale vrijednosti tablično
- grafički prikaz rezultata
- tumačenje/raspravu rezultata
- dijagram toka izvođenja programa
- zaključke u kojima će se kvantitativno izraziti promjene proučavane varijable sa naglašenim optimalnim vrijednostima za različite parametre
- popis oznaka i definicija korištenih simbola i koeficijenata
- popis korištene literature.

Rad treba biti iz područja modeliranja, a može sadržavati i dio materijala sa drugih kolegija. Rad treba biti na razini diplomskih studija prehrambenog i procesnog inženjerstva.

NAPOMENA:  Potrebno je provesti izračune (za različite ulazne vrijednosti) za svaku odabranu varijablu. Izabrane vrijednosti trebaju biti očekivane u optimalnim i rubnim uvjetima ili ekstremima za odabrano područje.

Dobiveni matematički ili računalni model treba poslužiti za optimiranje parametara jedinične operacije ili procesa, optimiranje recepture, projektiranje uređaja ili procesa, analizu parametara rada uređaja ili procesa i sl.

*

Prezentacija seminarskog rada može biti pripremljena u MS Power Point-u, na prozirnicama (folijama) ili za prikaz na školskoj ploči. Izlaganje (max. 15 minuta) treba:
- uvesti slušatelje u obrađenu temu
- pokazati metodologiju kojom je zadatak obrađen
- naglasiti važne parametre i/ili varijable
- prikazati jedan detaljan izračun, a ostale rezultate tablično
- gdje je moguće grafički prikazati utjecaj promjene parametara i/ili varijabli na rezultate
- objasniti značaj graničnih ulaznih i izlaznih vrijednosti za samu operaciju ili proces
- prikazati dijagram toka izvođenja programa i/ili pojedinačnih cjelina
- raspraviti rezultate i njihov lokalni i globalni značaj u ukupnom procesu
- izvesti kratke i jasne zaključke
- objasniti prednosti i nedostatke izvedenog modela

NAPOMENA:

Samo student koji je izvršio sve obveze može prijaviti i polagati ispit.

Radi izvannastavnih obveza predmetnog nastavnika te uštede vremena i novca studentima/apsolventima najekonomičniji je kontakt elektroničkom poštom ili telefonom te se ovaj način kominikacije preporučuje studentima za sve potrebne dogovore.
Uz navedeno, predmetni nastavnik na raspolaganju je studentima i u vrijeme predviđeno za rad sa studentima (predavanja, seminari, vježbe, konzultacije).